top of page

החזיר החופשי, צאלה גרינברג

בלב תערוכתה של צאלה גרינברג החזיר החופשי סיפורה של שריפה שהתרחשה בבריטניה, בכפר ברמהם שבמערב יורקשייר. השריפה נגרמה על ידי מד צעדים דיגיטלי שרכיביו, בתגובה כימית לצואת חזיר, ניצתו. מנין הגיע אותו מד צעדים שגרם לשריפה? מאותו מקום ממש ממנו הגיעה צואת החזיר – מבטנו. ואיך הגיע מד הצעדים לבטן החזיר? ובכן, אין מדובר כאן בחזיר סתם ואין למצוא בבטנו של חזיר סתם מד צעדים. החזיר המדובר הוא חזיר חופש. כלומר, חזיר זה הוא חומר גלם שהחופש כלול במוצר שיהפוך, בסוף תהליך הייצור, להיות. אבל מה יוכיח שהחופש אכן כלול בסחורה זו, שלאחר שעברה תחת ידיהם של השוחט ושל הקצב נדמת זהה ממש לחתיכת חזיר סתם? מה מבדיל בין חזיר שבילה את ימיו בתוך צואתו שלו וצואתם של חבריו החזירים בדיר צפוף ומסריח לבין חזיר חופש שימיו עברו עליו בשוטטות עצלה בשטחה של חווה רחבת ידיים המשקיפה על הנוף הירוק-אפור של צפון מרכז אנגליה, עתה כשגם זה וגם זה יושבים במחבת? מהו טעמו של החופש ובמה הוא שונה מטעמם של סתם קותלי חזיר?


אפילו ששמו של חזיר החופש מרמז שמדובר בחזיר שונה באופן איכותי מחזיר סתם הרי שהאמצעי שבאמצעותו נקבע אם החזיר הוא חזיר חופש או חזיר סתם מספרת לנו שמדובר למעשה בהבדל כמותי. חזיר חופש הוא חזיר שצועד יותר מחזיר סתם. לאחת מרגליו מחובר מכשיר שנועד להוכיח את חופשיותו באמצעים אמפיריים. את אחד מצעדיו, הצעד הטרנספורמטיבי, מתחיל החזיר כחזיר סתם ומסיים כחזיר חופש. במה זכה החזיר משעשה צעד זה? בלא כלום ממש. אם מישהו ישאל את החזיר כיצד השתנתה תחושתו עכשיו כשהשתחרר סוף כל סוף מקיומו כחזיר סתם והמריא לדרגת חזיר חופש הוא בוודאי יאמר שהוא לא חש בהבדל. אבל אף אחד לא ישאל את החזיר לתחושתו כי החזיר, חזיר חופש או חזיר סתם, הוא לא יותר מחומר גלם ורק מטורף ישוחח עם חומר גלם. לכן, משעלה דרגה במדרגות הקיום החזירי אבל נותר באותו מקום ממש מבחינת תפקידו בתהליך הייצור, נכפה עליו חופש שבתהליך כפייתו כבר ניטל ממנו הכל מלבד היומרה.


חופש זה בדיוק, החופש הכמותי, הצעד הטרנספורמטיבי, הוא החופש המוצע לאמן במסגרת חברה שמיסדה טוב מדי את מקומם של יצרני הדימויים שלה. אם עלינו, חזירי הסתם, לרבוץ בדיר הצפוף והמסריח במסגרת עבודת היום יום שלנו המאורגנת לרוב סביב ייצורם העודף של דברים בלתי נחוצים ותחזוקם של מנגנונים בירוקרטיים מפלצתיים עד שיבוא היום ונלקח לשוחט, הרי שהאמנים, חזירי החופש, זוכים לחיים מעט יותר נעימים בצפיפות מעט פחות קשה מזו השוררת במשרד. אלו זוכים להעריך מעט את הנוף. אלו זוכים לעשות את אותו צעד נוסף של חופש כפוי ומדיד. צעד קטן לחזיר, צעד פצפון למין החזירי.


כשההוגה הפמיניסטית אודרי לורד (Audre Lorde) אמרה ש"כלי האדון לעולם לא יפרקו את ביתו של האדון" היא בוודאי לא חשבה על מד הצעדים של חזיר החופש. דבריה כוונו לא למד הצעדים אלא להתהדרותו של החזיר בתואר "חופשי". היא התכוונה לזעזע את אותו חזיר שהחל לספור צעדים, אותו חזיר שאימץ את הסיפור העלוב שסופר לו על חופש. אבל מקרה החזיר שגרם לשריפה מדגים איך בשימוש בכליו של האדון, כל עוד מדובר בשימוש שבמושגיו של האדון יקרא "שגוי", דווקא אפשר, אולי, לפרק את ביתו. שום מספר על צג של מד צעדים דיגיטלי לא יעיד על חופש כמו שתעיד שריפתו. האדון, מראה לנו גרינברג, יקרא לזה פשע ויחפש את האשמים. אבל את החזיר החופשי, בניגוד לחזיר החופש, אי אפשר להעניש בכליאה. החזיר החופשי לועג למה שהאדון מכנה "חופש". החזיר החופשי משתמש בחיווט הנחושת שבתוך הצג שעליו כתובה המילה "חופש" כדי להצית שריפה בביתו של האדון.

החזיר החופשי

סוג הטקסט

טקסט תערוכה

מקור

הסדנא לאמנות רמת-אליהו, ראשון לציון

נכתב ב

שנה

2021

תאריך

מרץ 2021

שפת מקור

עברית

תרגום

באדיבות

זכויות

מוגש ברשות פרסום

הערות